Czy układ mieszkania ma wpływ na cenę?

News

Osoby poszukujące mieszkań dobrze wiedzą, że nieruchomości budowane wedle standardów (czyli typowe mieszkania) są zazwyczaj tańsze, od dedykowanych, nowoczesnych projektów. Wystarczy porównać sobie budownictwo z lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku do obecnych. Widzimy, że mieszkania mocno się od siebie różnią i nie ma już sytuacji, że sąsiad śpi nad nami, bo zwyczajnie tam go nie ma. Czy układ mieszkania ma wpływ na cenę? Tak i to bardzo duży.

Nie mieszkanie, a apartament

Na nowoczesne mieszkania mówi się, że bardziej przypominają apartamenty. Mogą mieć nawet osobne piętro, do których prowadzą otwarte schody. Jako, że rodziny nie chcą już mieszkać w takich samych mieszkaniach - poszukuje się nieruchomości, które pomimo formy bloku oferują różnorodne, różniące się powierzchnią mieszkania. Dla kontrastu warto podać różnice w cenie. Standardowe mieszkania starszego budownictwa kosztują około 150 000 złotych za 50 metrów kwadratowych, zaś apartamenty - od 250 000 złotych w górę - oczywiście bez pełnego wyposażenia.

Czy układ mieszkania można zmienić?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera nie będziemy mieli zbyt wielu możliwości na zmianę układu. Podobnie będzie zresztą w sytuacji, gdy chcemy sprzedać aktualne, standardowe mieszkanie. Tam również nie zmienimy układu, bo konstrukcja jest jednolita, stała. Owszem - można się pokusić o ściany działowe, lecz jaki ma to sens w mieszkaniach o małej powierzchni?

Niebawem wszystkie mieszkania będą dedykowane

Firmy budowlane i deweloperzy robią wszystko, aby zbliżyć się ofertą do swoich klientów. Jako, że rodziny poszukują ofert dedykowanych i są świadome ich ceny - wkrótce czekają nas bloki, w których poszczególne mieszkania nie będą do siebie podobne. Tak dzieje się już w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Kolej na Polskę!

A Wy? Co sądzicie o wpływie układu mieszkania na jego cenę? Czekamy na Wasze odpowiedzi pod tematem!