Czy warto inwestować w mieszkanie, aby je wynajmować?

News

Zakup mieszkania w celu inwestycji będzie dobrym posunięciem dla tych, którzy nie liczą na miliony w pierwszych latach. Zazwyczaj na taki ruch decydują się ci, którzy odłożyli na koncie pokaźną sumę pieniędzy lecz wiedzą, że fundusz powinien pracować i sam na siebie zarabiać. Decyzja o zakupie mieszkania w celu jego remontu i wynajmu to dobre posunięcie i dziś dowiecie się, w jaki sposób się do tego zabrać. Zapraszamy do lektury!

Ile wydasz na inwestycję?

Jeśli nastawiasz się na studentów - nie wydasz dużo pieniędzy. Jeżeli zależy Ci na stałym dochodzie od osób dorosłych, poważnych i niezależnych finansowo - będziesz musiał zainwestować w mieszkanie więcej pieniędzy. Istotna jest lokalizacja. Warto wybrać takie miasto, które ma powyżej 200 000 mieszkańców. Dzięki temu szansa na znalezienie potencjalnego dzierżawcę będzie większa. Standardowo wyposażone mieszkanie o powierzchni przekraczającej 50 metrów kwadratowych będzie Cię kosztować około 150 000 złotych. Do tej sumy należy doliczyć koszty remontu - kolejne 50 000 złotych. Całość zamyka się w kwocie 200 000 złotych.

Ile na tym zarobisz?

Jeśli wyposażysz swoje mieszkanie w nowoczesne urządzenia i przeprowadzisz gruntowny remont, to możesz liczyć na 1000 - 1200 złotych miesięcznie z tytułu wynajmu. To spore pieniądze, ale nie martw się - chętnych na pewno nie zabraknie. Istotne będzie sporządzenie odpowiedniej umowy, która będzie Cię chronić od standardowych wydatków (cykliczne malowanie ścian, sprawdzanie instalacji elektrycznej i wodnej). Dobrym rozwiązaniem będzie pójście na "układ" z najemcą, bo dzięki temu on będzie miał indywidualne punkty na umowie, a Ty stałego klienta.

Inkasując około 1000 złotych miesięcznie możesz liczyć na 12 000 złotych rocznego zarobku. Inwestycja powinna Ci się zwrócić po 15 latach.