Nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu

News

W chwili obecnej miasto Kędzierzyn-Koźle posiada 51 zarządców nieruchomości którzy są oficjalnie zarejestrowani w Centralnym Rejestrze Zarządców Nieruchomości i posiadają wszystkie kwalifikacje niezbędne do wykonywania tego zawodu. Aktualnie na terenie miasta działają ponadto 22 zarejestrowane działalności gospodarcze zajmujące się świadczeniem usług związanych właśnie z zarządzaniem nieruchomościami na zlecenie klientów.

W Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami zarejestrowanych jest obecnie 24 pośredników którzy posiadają stały meldunek jako mieszkańcy Kędzierzyna-Koźle. Na terenie miasta działa 8 profesjonalnych biur nieruchomości. Rozwija się również rynek pierwotny nieruchomości; w samym roku 2011 do użytku oddano 60 mieszkań o łącznej powierzchni 7779 metrów kwadratowych. Osoby zainteresowane jakimikolwiek nieruchomościami w Kędzierzynie-Koźlu spotkają się aktualnie z bardzo zróżnicowanymi ich cenami. Średnia cena mieszkań na rynku wtórnym to około 1714 zł za metr kwadratowy, co daje temu miastu 248 miejsce w Polsce w rankingu najwyższych cen. Co ciekawe, na pierwszym miejscu w tym rankingu znajduje się aktualnie Sopot, gdzie za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym trzeba zapłacić nawet 7000 zł. Rynek pierwotny w Kędzierzynie-Koźlu oferuje ceny w okolicach około 3243 zł za metr kwadratowy, co daje mu 270 miejsce w Polsce w analogicznym rankingu. Pod tym względem na pierwszym miejscu znajduje się Kołobrzeg, w którym za jeden metr kwadratowy nowego mieszkania musimy zapłacić nierzadko więcej niż 10000 zł. Równie ciekawie przedstawia się sytuacja na rynku wtórnym domów, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy średnio 1785 zł. Daje mu to 177 miejsce w całej Polsce.

Ciekawostką jest, że pod tym względem pierwsze miejsce w naszym kraju zajmuje Biskupiec, w którym za metr kwadratowy domu na rynku wtórnym możemy zapłacić nawet 22000 zł. Kędzierzyn-Koźle znajduje się ponadto na 122 miejscu w Polsce jeśli chodzi o ceny domów na rynku pierwotnym; w tym przypadku za metr kwadratowy zapłacimy średnio 4600 zł. Pierwsze miejsce zajmuje tutaj Kazimierz Dolny, w którym metr kwadratowy nowego domu może kosztować około 12 000 zł. Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, to Kędzierzyn-Koźle zajmuje 223 miejsce w Polsce; średnio zapłacimy tutaj 1000 zł miesięcznie. Najdroższym pod tym względem miastem w naszym kraju jest Wrocław, w którym za mieszkanie trzeba zapłacić nawet 4500 zł miesięcznie.

​Ceny wynajęcia mieszkania w Kędzierzynie-Koźlu mogą oczywiście znacznie się od siebie różnić w zależności od konkretnej nieruchomości. O ile za jednopokojową kawalerkę zapłacimy około 600 zł, o tyle szukając czegoś z dwoma lub trzema pokojami trzeba już nastawić się na wyższe ceny. Istotny wpływ na koszt wynajmu ma również lokalizacja oraz standard wykończenia interesującego nas mieszkania. Mieszkanie o wysokim standardzie i położone blisko centrum może kosztować nas nawet 250 zł za metr kwadratowy. W porównaniu z rokiem 2009, w 2011 liczba mieszkań dostępnych w mieście zwiększyła się o 77. Dobrą wiadomością jest również fakt, że zaległości za opłaty za mieszkania zmniejszyły się łącznie o 690 tysięcy złotych.

Kształtowanie się obecnego rynku nieruchomości w tym mieście zostało uwarunkowane głównie postępującym procesem jego wyludniania. Prowadzi do to do sytuacji, w którym zdecydowaną przewagę na tym rynku zdobyli obecnie kupujący. Według aktualnych przewidywań do roku 2025 liczba mieszkańców Kędzierzyna-Koźle spadnie do około 50 tysięcy, co doprowadzi do dużej podaży na rynku nieruchomości oraz malejącego popytu. Coś takiego siłą rzeczy spowoduje znaczny spadek cen nieruchomości w tym mieście.