Proste sposoby na wyciszenie mieszkania

News

Osoby mieszkające w mieście nie ukrywają, że taki stan rzeczy wiąże się z wieloma korzyściami. Te same osoby zwracają jednak uwagę i na to, że nie możemy zapomnieć i o pewnych niedociągnięciach. Jednym z najpoważniejszych jest wszechobecny hałas dobiegający tak z zewnątrz, jak i z sąsiednich mieszkań.

Hałas wpływa negatywnie tak na nasz stan zdrowia, jak i na samopoczucie, jeśli więc zmagamy się z tego rodzaju problemem, powinniśmy zastanowić się nad izolacją akustyczną mieszkania. Już na wstępie powinniśmy uświadomić sobie, że nie za wszystkie problemy możemy obwiniać architektów i ekipy budowlane, choć nie da się ukryć, że i one mają swój udział w problemach, z którymi się zmagamy. Bardzo często okazuje się, że hałas jest rezultatem naszego pomysłu na wyposażenie wnętrza, jest on bowiem naturalny dla przestrzeni, w których dominuje styl minimalistyczny. Tam, gdzie fala dźwiękowa nie napotyka żadnych przeszkód w swoich podróżach, zawsze jest głośniej, a nawet dość ciche dźwięki bez skrępowania przedostają się do kolejnych pomieszczeń. Oczywiście, pomagają im w tym niskiej jakości ściany stawiane w starszych blokach wielorodzinnych, nie możemy bowiem zapomnieć o tym, że jeszcze kilkanaście lat temu deweloperzy nie przejmowali się izolacja akustyczną choćby utrzymaną na poziomie pozwalającym na wyciszenie instalacji kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Wyciszenie mieszkania kojarzy się nam przede wszystkim z radykalną zmianą jego wyglądu, obawiamy się przy tym, że będzie to przedsięwzięcie kosztowne.

Na szczęście, tak w jednym, jak i w drugim przypadku racja wcale nie znajduje się po naszej stronie. Przystępując do tego zadania w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o sufitach. Najlepsze są te, które produkuje się z surowców mineralnych, mile widziane są jednak również materiały gipsowo-kartonowe. Szczególnie dobrym pomysłem jest inwestycja w powłokę napinaną z nadrukiem, na uwagę zasługują bowiem nie tylko jej znakomite właściwości akustyczne, ale także bardzo elegancki wygląd.Ważnym krokiem jest również wygłuszanie ścian, do czego przyda nam się choćby specjalna tapeta o chropowatej strukturze. Im więcej wypukłości, tym izolacja jest lepsza, a przecież na tapetę można nałożyć też taką, która nam się podoba i zmienia wystrój naszego mieszkania.