Współpraca z agencją nieruchomości – czy warto?

News

Jeżeli szukamy akurat idealnego dla siebie mieszkania na rynku wtórnym to możemy albo zabrać się za to w pełni samodzielnie, albo też nawiązać współpracę z profesjonalną agencją nieruchomości. Warto zastanowić się nieco nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze; czy z takiej współpracy rzeczywiście płyną jakiekolwiek realne korzyści?

Decydując się na współpracę z agencją nieruchomości możemy oczekiwać rozbudowanej pomocy na wielu płaszczyznach. Warto bowiem pamiętać o tym, że dobry pośrednik nieruchomości posiada znacznie więcej obowiązków niż tylko samo śledzenie tego rynku, gromadzenie interesujących ofert z następnie prezentowanie ich zainteresowanym klientom. Jest to osoba która powinna ponadto sprawować dla nas opiekę nad wszystkimi kwestiami prawnymi. Pracownik ten będzie musiał zbadać dla nas stan prawny danej nieruchomości i wykluczyć takie zagrożenia jak chociażby obciążenie nieuregulowanymi wcześniej długami; otrzymamy tutaj również pomoc związaną z absolutnie wszystkimi innymi formalnościami. Szukając nieruchomości samodzielnie takie obowiązki spoczywają na nas, a czasami zwyczajnie trudno jest sobie z nimi poradzić. Decydując się na coś takiego warto oczywiście upewnić się, że nawiązujemy tutaj współpracę z rzeczywiście dobrą agencją. Musi ona przede wszystkim posiadać licencjonowanych pracowników, bowiem w przeciwnym wypadku nigdy nie zapewni nam ona w pełni zadowalających efektów. Dobrze jest posłuchać wcześniej opinii na temat danej agencji – dowiemy się wówczas, czy wcześniejsi klienci wspominają współpracę z nią jako rzeczywiście miłe doświadczenie. Oprócz kompetencji pracowników agencja powinna również posiadać u siebie jak najszerszy zbiór różnych ofert. Oczywiście, samodzielne znalezienie idealnego dla siebie mieszkania również jest jak najbardziej możliwe – trzeba jedynie z góry zarezerwować sobie na to nieco czasu. Samo tylko przeglądanie gazet czy portali internetowych to zajęcie które może pochłonąć nam wiele godzin, nie mówiąc już o dzwonieniu i umawianiu się z właścicielami mieszkania na spotkanie.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wspomniana już wyżej konieczność samodzielnego załatwiania najróżniejszych kwestii prawnych. Współpraca z agencją nieruchomości nie jest jednocześnie tak kosztowna, jak mogłoby się wydawać. Agencja taka w większości przypadków pobiera dla siebie prowizję w wysokości około 2-3% wartości danej nieruchomości. Właściwie wszystkie istniejące tutaj rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety; warto w takim razie zapoznać się z nimi nieco bliżej i samemu zdecydować, co będzie dla nas najlepsze.