Wykończenie - etapy prac remontowych

News

Wykończenia wnętrz wymagają swojego bardzo specyficznego harmonogramu. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że logika prac wykończeniowych wymaga pewnej struktury, a po drugie, prowadzenie prac wykończeniowych musi być odpowiednio rozplanowane i właśnie ten plan jest tak ważny i warunkuje kolejność poszczególnych prac.

Kiedy więc należy wykańczać ściany i sufit? Jak zorganizować całość prac wykończeniowych?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pomiędzy malowaniem ścian a układaniem mokrych tynków powinien minąć pewien okres czasu. Tynki powinny zostać położone i powinny odpocząć. Tak to się nazywa oczywiście w żargonie budowlanym chodzi o ich pewne sezonowanie, które wiąże się z czasem całkowitego wyschnięcia, które pozwala na położenie farby. Zbyt szybkie malowanie spowoduje, że tynk nie zwiąże odpowiednio mocno i po prostu odpadnie.

Tynk gipsowy powinien, więc odpocząć około dwa lub trzy tygodnie zanim zacznie być malowany. Tynk cementowo – wapienny wymaga około miesiąca do swojego pełnego wyschnięcia. Oczywiście, im dłużej tym lepiej dla jego trwałości. Płyty gipsowo – kartonowe układa się nieco inaczej. Po montażu są on szpachlowane i zacierane. Po szpachli muszą wysychać około jeden dzień. I na koniec gładź. Gładź wysycha stosunkowo szybko, dlatego już na drugi dzień można się nią zająć i nakładać grunt oraz farbę. Nie ma tutaj konieczności odczekania jakiegoś specjalnego okresu żeby gładź się dobrze zawiązała czy wyschła.

Tu warto zwrócić uwagę na gładź. Gładź jest bardzo specyficznym rodzajem podłoża, dobrze wygląda i daje całkiem przyzwoity efekt. Warto, więc zastanowić się nad jej zastosowaniem. Czy jednak trzeba stosować gładź przed malowaniem ścian? Gładź jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na uzyskanie gładkiej, jednolitej powierzchni dzięki szlifowaniu. Daje ona bardzo ciekawe efekty i pozwala na precyzyjne przygotowanie podłoża do malowania. Nie ma jednak sensu stosowanie gładzi wówczas, gdy tynk jest cementowo – wapienny i stosunkowo gładki albo też, gdy jego chropowatość nam nie przeszkadza. Również nie ma potrzeby stosowania gładzi, gdy zamierzamy malować ścianę farbą strukturalną, wówczas i tak uzyskamy efekt chropowatości.

Warto również wiedzieć, że naprawdę idealnie gładka ściana nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o malowanie. Farba ma znacznie mniejszą przyczepność na takiej powierzchni, dlatego trzeba ją nieco zmatowić, żeby w jakiś sposób uzyskała, chociaż delikatną strukturę. Struktura pozwoli na lepsze i skuteczniejsze położenie farby.