Zabezpieczenie pomieszczenia przed remontem

News

​Jak każdy wie remont wiąże się z bałaganem i zabrudzenia powierzchni oraz sprzętów, których zwyczajnie nie można wynieść z danego pomieszczenia. Podłogi, drzwi, framugi, okna czy ciężkie meble mogą łatwo ulec nie tylko zabrudzeniu, ale przede wszystkim uszkodzeniu, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób to zrobić byśmy nie byli zmuszeni do uciążliwego czyszczenia czy naprawiania.

Właściwe zabezpieczenie pomieszczenia kluczem do sukcesu

Jak zapewne wie każdy kto choć raz przeprowadzał remont, to podłoga jest najbardziej narażona na wszelkiego typu uszkodzenia podczas wykonywania wszelkiego typu prac. W związku z tym, bez względu co dokładnie robimy, musimy zadbać o to by była ona zasłonięta jakąś warstwą ochronną. Ważne by warstwa ta przylegała dobrze do podłogi, bo nawet zwykły piasek może spowodować nieodwracalne szkody, a chyba nikt nie marzy o porysowanej podłodze w pokoju. Czym zabezpieczyć taką powierzchnię? Najlepiej grubą folią ochronną czy też tekturą. Obydwa te materiały można obecnie bez jakiegokolwiek problemu nabyć w każdym sklepie budowlano-remontowym. Oczywiście można też użyć starych gazet albo kartonów, które mamy w domu, ale opcja ta sprawdza się głównie w przypadku gdy jedynie malujemy pomieszczenie. Materiał ochronny to jednak nie wszystko, trzeba bowiem dobrze go ułożyć, tak by nie było możliwości zarysowania podłogi. Jeśli zatem chodzi o arkusze tektury, dobrym pomysłem jest rozkładanie ich w rzędach z zakładkami. Przy ścianie zostawiamy 2-3 milimetrową szparę, którą następnie zaklejamy papierową taśmą. Oczywiście czasem zdarza się również tak, że nie mamy możliwości wyniesienia wszystkich mebli z mieszkania na czas remontu. W takim przypadku musimy jednak pamiętać by naprawdę dobrze zabezpieczyć je folią. Jeżeli takie elementy wyposażenia mają ostro rogi, foli musi być odpowiednio gruba, ponieważ zwykła folia malarska z dużym prawdopodobieństwem ulegnie rozdarciu.

Zabezpieczenie drzwi, framug i okien podczas remontu

Szczególnie podatne na zabrudzenia podczas remontu są oczywiście drzwi, framugi i okna, dlatego musimy dobrze się zastanowić w jaki sposób je zabezpieczyć aby po wykonaniu prac nadal wyglądały dobrze. Jeśli mamy taką możliwość drzwi powinniśmy wyciągnąć z zawiasów, a gdy to niemożliwe zabezpieczmy je dobrze taśma papierową. Tego rodzaju taśma powinna się dobrze sprawdzić także w przypadku wspomnianych framug i okien. Jeśli taśmą chcielibyśmy zabezpieczyć grzejniki, ważne jest by były one wystudzone, ponieważ w innym przypadku pozostaną na nich trudne do usunięcia ślady. Zadbajmy też o wszystkie gniazdka oraz włączniki, które najlepiej będzie oczywiście zdemontować na czas remontu. Wystające przewody elektryczne musimy natomiast zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Wspomnianej taśmy izolacyjnej często używa się również jako swego rodzaju osłona, gdy chcemy pozostawić biały pasek pomiędzy ścianą a sufitem. W takim przypadku jednak taśmę musimy oderwać zaraz po tym jak skończymy pracę. Jeśli tego nie zrobimy, wraz z farbą możemy oderwać też warstwę wyschniętej farby, co z pewnością zepsuje efekt naszej ciężkiej pracy.